ECOC is an annual conference devoted to optical communications and associated fields that provides a major international forum for the presentation, exchange and circulation of scientific and technical information on the progress of Research and Development in this field.
ECOC is managed by a European Management Committee (EMC) while the technical programme is decided by a Technical Programme Committee (TPC).
The conference is organised by a local Organising Committee (LOC).

The EMC members of each country nominate a number of experts in the fields covered by ECOC as representatives of their regions or countries. The number of nominations is at least the number of possible members per region indicated in the Terms of Reference. Normally the TPC membership will not exceed 5 years. It is the responability of the TPC co-Chairs to make a final selections from the proposed representatives to provide a balanced coverage of the topics covered by ECOC.

The current confirmed members of the ECOC 2020 TPC are:

 

SC1 - Novel Fibres, Fibre Devices and Fibre Amplifiers

    • Chair: Camille Brès, EPFL (Switzerland)
    • Peter Ingo Borel, OFS Fitel (Denmark)
    • Ivana Gasulla, Universidad Politecnica de Valencia (Spain)
    • Ian McClean, II-VI (UK)
    • Kazunori Mukasa, Furukawa Electric Co., Ltd. (Japan)
    • Luca Palmieri, Università di Padova (Italy)
    • Francesco Poletti, ORC (UK)
    • Bernhard Schmauß, Universität Erlangen-Nürnberg (Germany)
    • Pierre Sillard, Prysmian Group (France)
    • Michael (Misha) Sumetsky, Aston University (UK)
    • Jan Watté, Commscope (Belgium)
    • Marc Wuilpart, University of Mons (Belgium)
    • Seongwoo Yoo, Nanyang Technological University (Singapore)

 

 

SC2 - Optoelectronic Devices and Technologies

    • Chair: Hélène Debregeas, Almae (France)
    • Yuliya Akulova, Intel (USA)
    • Andreas Beling, Univ. of Virginia (USA)
    • Woo-Young Choi, Yonsei University (Korea)
    • Giuseppe Cusmai, Huawei (Italy)
    • Rachel Grange, ETH Zurich (Switzerland)
    • Mircea Guina, Tampere U (Finland)
    • Xuhan Guo, Shanghai Jiao Tong (China)
    • Robert Halir, Universidad de Malaga (Spain)
    • Jon Hefferman, University of Sheffield (UK)
    • Marco Lamponi, Caliopa (Belgium)
    • Shinji Matsuo, NTT Device Technology Laboratories (Japan)
    • Mitsuru Takenaka, The University of Tokyo (Japan)
    • Jean Teissier, II-VI Photonics (Switzerland)
    • Andreas Umbach, AUCCEPT Consulting GmbH (Germany)

 

 

SC3 - Integrated and co-integrated circuits

    • Chair: Bert Offrein, IBM (Switzerland)
    • Luc Augustin, Smart Photonics (Netherlands)
    • Fabio Bottoni, Cisco Photonics (Italy)
    • Kobi Hasharoni, Dust Photonics (Israel)
    • Mads Lønstrup Nielsen, Mellanox (Denmark)
    • Takahiro Nakamura, Photonics Electronics Technology Research Association (PETRA) (Japan)
    • Peter O'Brien, Tyndall National Institute (Ireland)
    • Ségolène Olivier, CEA-LETI (France)
    • Daniel Perez, ipronics S.L (Spain)
    • Gunther Roelkens, imec - Ghent University (Belgium)
    • Clint Schow, Univ. Of California, Santa Barbara (USA)
    • Joris Van Campenhout, imec (Belgium)
    • Lars Zimmermann, IHP GmbH (Germany)

 

 

SC4 – Techniques for digitally enhancing optical communication

    • Chair: Chigo Okonkwo, IPI - TU Eindhoven (Netherlands)
    • Xi (Vivian) Chen, Nokia Bell Labs (USA)
    • Chris Fludger, Infinera Corporation (Germany)
    • Giancarlo Gavioli, Nokia (Italy)
    • Ezra Ip, NEC Labs (USA)
    • Yves Jaouen, IMT - Telecom Paritech (France)
    • Domanic Lavery, UCL (UK)
    • Emmanuel Le Taillandier de Gabory, NEC Corporation (Japan)
    • Chao Lu, Hong Kong Polytechnic University (China)
    • Sebastian Randel, Karlsruhe Institute of Technology (Germany)
    • Darko Zibar, Tecnical University of Denmark, DTU (Denmark)

 

 

SC5 - Optical Transmission Systems

    • Chair: Fatima Gunning, Tyndall National Institute (Ireland)
    • Pierpaolo Boffi, Politecnico di Milano (Italy)
    • Gabriel Charlet, Huawei (France)
    • Lidia Galdino, UCL (UK)
    • Norbert Hanik, TU München (Germany)
    • Takeshi Hoshida, Fujitsu (Japan)
    • Hoon Kim, KAIST (Korea)
    • Takayuki Kobayashi, NTT (Japan)
    • Alexei Pilipetskii, Subcom (USA)
    • David Plant , McGill University (Canada)
    • Jochen Schröder, Chalmers University of Technology (CTH) (Sweden)
    • Jaroslaw Turkiewicz, Warsaw University of Technology (Poland)
    • Jian Wu, BUPT (Beijing University of Posts & Telecom) (China)

 

 

SC6 - Theory of Optical Communications

    • Chair: Mark Shtaif, Tel Aviv University (Israel)
    • Alex Alvarado, TU Eindhoven (Netherlands)
    • Cristian Antonelli, University of L'Aquila (Italy)
    • Junho Cho, Nokia Bell Labs (USA)
    • Eleni Diamenti, Université Pierre et Marie Curie (France)
    • Helmut Grießer, ADVA Optical Networking (Germany)
    • Magnus Karlsson, Chalmers University of Technology (CTH) (Sweden)
    • Dan Sadot, Ben Gurion University (Israel)
    • Paolo Serena, University of Parma (Italy)
    • Mariia Sorokina, Aston University (UK)
    • Masato Yoshida, Tohoku University (Japan)

 

 

SC7 - Photonics for RF and Free Space Optics applications

    • Chair: Leif Katsuo Oxenløwe, Technical University of Denmark (Denmark)
    • Maite Brandt-Pearce, Univ. of Virgina (USA)
    • Maurizio Burla, ETH Zurich (Switzerland)
    • Zizheng Cao, IPI - TU Eindhoven (Netherlands)
    • Guillermo Carpintero, Universidad Carlos III de Madrid (Spain)
    • Fabio Cavaliere, Ericsson (Italy)
    • Chi Wai Chow, National Chiao Tung University (Taiwan)
    • Hwanseok Chung , ETRI (Korea)
    • Mathilde Gay, iFoton (France)
    • Dirk Giggenbach, German Aerospace Center (Germany)
    • Shota Ishimura, KDDI Research Inc. (Japan)
    • Beatriz Ortega, Universidad Politecnica de Valencia (Spain)
    • Nick Parsons, Polatis (UK)
    • Guy Torfs, imec - Ghent University (Belgium)
    • Xiaoke Yi, University of Sydney (Australia)

 

 

SC8 - Core and Metro Networks

    • Chair: Rob Smets, SURFnet (Netherlands)
    • Dimitrios Apostolopoulos, National TU Athens (Greece)
    • Andrea Carena, Politecnico di Torino (Italy)
    • Takashi Inoue, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) (Japan)
    • Patricia Layec, Nokia Bell-Labs (France)
    • Charles Lim, National University of Singapore (Singapore)
    • Itsuro Morita, KDDI Research Inc. (Japan)
    • Sergei Popov, KTH (Sweden)
    • Bernhard Schrenk, Austrian Institute of Technology (Austria)
    • Alexandros Stavdas, University of Peloponnese (Greece)
    • Chongjin Xie, Alibaba (USA)
    • Tianjian Zuo , Huawei Technologies Co. Ltd (China)

 

 

SC9 - Access, Indoor and Data Center and Optical Networks

    • Chair: Nikos Pleros, Aristotle University of Thessaloniki (Greece)
    • Philippe Chanclou, Orange Labs (France)
    • Zhangyuan Chen, Peking University (China)
    • Paulo Monteiro, University of Aveiro (Portugal)
    • Thas Nirmalathas, University of Melbourne (Australia)
    • Stephan Pachnicke, Christian-Albrechts-University of Kiel (Germany)
    • Francesca Parmigiani, Microsoft (UK)
    • Karl Tran, Genexis (Netherlands)
    • Carmen Vazquez, Universidad Carlos III (Spain)
    • Raimena Veisllari, Transpacket (Norway)
    • Tomoaki Yoshida, NTT (Japan)
    • Satoshi Yoshima, Mitsubishi Electric (Japan)

 

SC10 - Architecture, Control and Management of Optical Networks

    • Chair: Nicola Calabretta, IPI - TU Eindhoven (Netherlands)
    • Thomas Bauschert, TU Chemnitz (Germany)
    • Sébastien Bigo, Nokia Bell-Labs (France)
    • JiaJia Chen, Chalmers University (Sweden)
    • Didier Colle, imec - Ghent University (Belgium)
    • Hideaki Furukawa, National Institute of Information and Communications Technology (NICT) (Japan)
    • Tom Issenhuth, Huawei (USA)
    • Raul Muñoz, Centre technologic de telecommunicacions de Catalunya (Spain)
    • Reza Nejabati, University of Bristol (UK)
    • Emilio Riccardi, Telecom Italia (Italy)
    • Giangxiang (Steven) Shen, Soochow University (China)
    • Jesse Simsarian, Nokia Bell Labs (USA)
    • Anna Tzanakaki, University of Athens (Greece)

 

 

CLEO Focus Session

    • co-Chair: Dries Van Thourhout, Ghent University - imec (Belgium)
    • co-Chair: Andrea Fiore, TU/e (Netherlands)
    • Mariangela Gioannini, Politecnico Torino (Italy)
    • Ilya Goykhman, Technion (Israel)
    • Tobias Herr, CSEM (Switzerland)
    • Femius Koenderink, Amolf (Netherlands)
    • Thomas Krauss, University of York (UK)
    • Roberto Osellame,Politecnico  Milano (Italy)
    • Marc Sciamanna, Centrale Supélec Metz (France)
    • Pascale Senellart, C2N CNRS (France)